Huvitavat postiindeksite kohta

huvitavat-postiindeksite-kohta

Postiindeksid koostatakse kasutades järgmisi sümboleid:

  • Araabia numbrid 0-9
  • põhilised ladina tähestiku tähed
  • tühikud, sidekriipsud

Postiindeksid Hollandis ei sisaldanud algselt tehnilistel põhjustel tähti „F“, „T“, „O“ „Q“ „U“ ja „Y“. Kuid kuna kõik olemasolevad võimalikud kombinatsioonid olid juba kasutusel, siis alates 2005.aastast on uutele aadressidele lubatud koostada postiindeksid ka nende tähtedega. Ajaloolistel põhjustel ei ole koostatud postiindeksid tähekombinatsioonidega SS, SD ja SA.

Postiindeksid Kanadas ei sisalda tähti „D“, „F“, „I“, „O“ ja „Q“, kuna posti sorteerimisel kasutatavad OCR seadmed võivad selliselt koostatud postiindeksid kergelt segamini ajada. Kasutatakse ka tähti „W“ ja „Z“, aga postiindeksid ei alga kunagi nende tähtedega. Samuti on Kanada postiiindeksid koostatud tähe ja numbri vahelduva jadana ja tühikuga peale kolmandat tähte või numbrit (näiteks A9A 9A9).

Enamus on postiindeksid süsteemina kindlaks määratud numbrilistena ja ainult mõni neist tähtnumbrilisena (postiindeks sisaldab nii tähti kui ka numbreid). Tähtnumbrilise süsteemiga postiindeksid võimaldavad sama märkide arvu juures saavutada palju suuremat võimalike kombinatsioonide arvu. Sellised postiindeksid on kasutusel näiteks Aregntiinas, Kanadas, Jamaikal, Maltal, Hollandis, Peruus, Somaalias, Svaasimaal, Suurbritannias ja Venetsueelas. Andorras, Aserbaidźaanis, Barbadosel, Equadoris, Saint Vincent´il ja Grenadiinidel on kasutusel postiindeksid, milles tähekombinatsioon postiindeksi alguses näitab riigi koodi.

Soomes on olemas postiindeks 99999, mis on spetsiaalselt määratud Korvatunturi´le – see on teatavasti koht, kus elab Jõuluvana (Joulupukki). Ka Gröönimaal on Jõuluvanale (Julemanden) olemas oma postiindeks 2412. Kanadas kasvas Jõuluvanale saadetavate kirjade arv igal aastal sedavõrd, et 1983.aastal otsustas Kanada postiteenistus alusada ametliku Jõuluvana kirjadele vastamise programmiga. Igal aastal saadetakse jõuluvanale ca miljon kirja (k.a. väljastpoolt Kanadat) ning need kõik saavad ka vastuse, kusjuures samas keeles, milles see oli saadetud. Samuti on Kanada Postiteenistuse poolt Jõuluvanale määratud ka oma spetsiaalne aadress: SANTA CLAUS NORTH POLE ning ka postiindeks on sobiv: H0H 0H0.

Loading